Mission Statement in Turkish

AMACIMIZ

Müslüman toplumlarin, inanç, yasa ve törelerini elestiriye tutmaktan kaçinmalari, bireysel haklara saygi göstermemeleri, degisik bakis açilarina yer vermemeleri, ve yapici diyalogdan uzak durmalari dolayisiyla geri kalmis olduklari kanisindayiz.

Islam Toplumlarinin Laiklestirilmesi Enstitüsü (ITLE/ISIS), Müslüman toplumlarda akilcilik, laiklik, demokrasi ve insan haklari kavramlarinin yerlesmesine katkida bulunmak amaciyla kurulmustur.

ITLE ifade özgürlügü, düsünce ve inanç özgürlügü, ve bilimsel arastirma özgürlügünün önünü açmak yolunda çalisir. Bu kisilerin din ve inançlarini degistirme, ve dinden uzak kalma -- herhangi bir tanriya inanmama -- özgürlüklerini de içerir.

PRENSIPLERIMIZ

 1. Idealimiz demokratik bir toplum, ve hiçbir din, dinsel kurum, yada dinsel dogmayi desteklemeyen laik devlettir. Otoritenin kaynagi dinsel kurallar yada tanrisal vahiy degil, insan yapisi yasalardir. Islami köktendincilerin kurmak istedikleri biçimdeki bir teokraside egemenlik Allahindir, ancak demokraside egemenlik halkindir. Bu yüzden kesin din ve devlet isleri ayriminin yanindayiz: böyle bir ayrimin yoklugunda zorbaliktan kurtulus yoktur, ve bu ayrim laik bir devletin olmazsa olmaz kosuludur.

 2. Hukukun üstünlügüne inaniyoruz. Herkes için geçerli, herkesin hak ve özgürlüklerinin esitçe korundugu bir sivil hukuk sisteminin yanindayiz.  

 3. Insan Haklari Evrensel Bildirgesi ve Uluslararasi Insan Haklari Anlasmalarini eksiksiz kabul ediyoruz. Özellikle kadin ve azinlik  inanç sahiplerinin haklarini korumak ve gelistirmek istegindeyiz. Yasalar önünde herkes esit olmalidir.

 4. Yobazlik, hosgörüsüzlük, siddet içeren köktendincilik, ve terörizm ile savasmaya kararliyiz. Yolumuz yobazlarin politik programlarinin düsünsel yetersizliklerini, tarih anlayislarinin yanlisliklarini, savlarinin felsefi zayifliklarini, ve düsünce biçimlerinin totaliter niteligini göstermek olacaktir.

 5. Özgür arastirma ve düsünceyi ifade özgürlüklerini savunuruz. Dolayisiyla Islamin tarihsel köklerini inceleme ve Islamin gelismesi ve çöküsünü insanlik tarihinin olagan mekanizmalari içerisinde açiklama hakkimizda israrliyiz.

PRATIK HEDEFLER

 • Müslüman ülkelerdeki dinsel inançsizlar ve laiklik yanlilari arasinda bir baglanti agi olusturmak.

 • Kadinlar arasinda, birbirine destek olma ve Müslüman toplumlarda kadinlarin hem sorunlarini hem de basarilarini açiga vuracak bir baglanti agi olusturmak.

 • Islam ve Kur'anin kökenleri hakkindaki arastirma sonuçlarini bildirmek.

 • Medya için Islami konularda alternatif bir bilgi ve yorum kaynagi olmak.

 • Terör ve baski olaylarinin kamuoyunca bilinmesini saglamak.

 • Düsünce özgürlügü yolunda sehit düsenlerin anisina saygi göstermek, yapit ve düsüncelerinin unutulmasini önlemek.

 • Yazar, akademisyen ve politikayla ilgili kisilerin Enstitü üyesi olmalarini ve tartismalara katkida bulunmalarini saglamak.

 • Kitap, makale, ve haberlerden olusan bir veri tabani, önemli yazilarin açiklamali bir bibliyografyasi, ve bir okuma önerileri listesi kurmak.

 • Enstitü için, önemli yazilarin çevirisi de içinde olmak üzere, kaynak bulmak.

 • Internet bilgi agi üzerinde "Laik Islam" (Secular Islam) adinda yayin yapmak.